0 کالا
کلوچه زردآلو

زمان آماده سازی: 

45 دقیقه

 زمان پخت:

15 دقیقه

تعداد نفر:

برای 64 نفر

سطح مهارت:

متوسط

مواد لازم

آرد سفید:

دو و یک چهارم پیمانه

شکر:

یک دوم پیمانه

نمک:

یک دوم قاشق چای خوری

زردآلوی خشک شده:

450 گرم

پنیر خامه‌ای:

230 گرم

شکر:

یک پیمانه

کره نرم شده:

یک پیمانه

   
طرز تهیه

کلوچه زردآلو نوعی کلوچه خوشمزه مجارستانی استخمیر کلوچه زردآلو نسبتاً راحت تهیه می‌شوداما لازم است قبل از سر هم کردن کلوچه دو ساعت در یخچال باقی بماندپس حتماً خمیر را از قبل تهیه کنیدهمچنین بهتر است مارمالاد زردآلو را هم از قبل تهیه کنیدبرای تهیه مارمالاد زردآلو از قیسی زردآلو استفاده می‌کنیمالبته این کلوچه انواع مختلفی دارد و در واقع شما می‌توانید به جای مارمالاد زردآلو از هر مارمالاد غلیظ دیگری با هر طعمی که دوست دارید استفاده کنید.

 برای تهیه مارمالاد زردآلوی وسط کلوچه، اول از همه زردآلوهای خشک را داخل یک شیرجوش یا قابلمه بریزید و روی آنها آب بریزید تا سطح آب روی زردآلوها را بپوشاندشیرجوش را روی شعله قرار دهید تا آب بجوشد و زردآلوها نرم شونداجازه ندهید آب تمام شود و زردآلو بسوزداگر لازم شد کمی آب اضافه کنید.

سپس شکر را اضافه کنید و به پخت ادامه دهید تا مخلوط غلیظی حاصل شودسپس آن را داخل مخلوط‌کن بریزید و یا با همزن عمودی آن را پوره کنیداگر مارمالاد شل بود آن را دوباره روی شعله قرار دهید تا غلیظ شود.

برای تهیه خمیر کلوچه، آرد و نمک را با هم در کاسه‌ای الک کنید و کنار بگذاریدسپس در ظرف دیگری پنیر خامه‌ای و کره با با همزن برقی هم بزنید تا خوب مخلوط و کرم مانند شوند (حدوداً ۳ تا ۵ دقیقه).

سرعت همزن را کم کنیدآرد را کم کم در چند مرحبه اضافه کنید و هر بار خوب مخلوط نماییدخمیر حاصل باید نرم باشد ولی چسبنده نباشدحال خمیر را چهار قسمت کنیدهر قسمت را به ضخامت ۲ سانت پهن کنید و لای پلاستیک بپیچیدخمیر را به مدت حداقل ۲ ساعت در یخچال قرار دهید.

حال نوبت سر هم کردن کلوچه استفر را با دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد روشن کنیدطبقه فر را بالاتر از وسط قرار دهیدروی یک سینی فر کاغذ روغنی بکشید.

یکی از خمیرهای فریز شده را بردارید و دو طرفش کمی آرد بمالیدروی سطح کار شکر بپاشیدخمیر را روی شکر قرار دهید و با وردنه آن را به ضخامت ۲۳ میلیمتر باز کنید.می‌توانید روی خمیر هم کمی شکر بپاشیدبا استفاده از چاقو یا برش‌زن خمیر آن دور تا دور خمیر را ببرید و آن را به شکل یک مربع بزرگ در آوریدسپس خمیر را به صورت ۱۶ مربع کوچک‌تر (حدوداً ۴ سانتیبرش بزنید.

روی هر مربع مقدار کمی از مارمالاد را بریزیدسپس دو گوشه ی هر مربع را مطابق عکس دور مرمالاد بپیچید، روی هم بیاورید و فشار دهید تا به هم بچسبندو بعد به آرامی آن را روی کاغذ روغنی قرار دهیداین کار را برای بقیه خمبر هم تکرار کنیدکلوچه ها را با فاصله بچینید.

سینی را در فر قرار دهید تا زیر کلوچه‌ها کمی طلایی رنگ شود و بوی آنها را حس کنید (۱۲ تا ۱۴ دقیقه). صبر کنید کلوچه زردآلو خنک شود سپس آن را سرو نمایید.

نکته: می‌توانید مارمالاد زردآلو را از قبل تهیه و در فریزر نگهداری کنیدفقط قبل از زمان مصرف آن را از فریزر خارج کنید تا به دمای محیط برسد.

– از آنجایی که حجم مربا و خمیر زیاد است می‌توانید مقادیر را نصف کنید یا ممکن است مجبور شوید کلوچه ها را در دو مرحله داخل فر بگذارید.

– روش سنتی تر تهیه کلوچه زردآلو به این صورت است که روی خمیر شکر پاشیده نمی‌شودبه جای آن پس از پخته شدن کلوچه روی آن پودر قند می‌پاشند.

 

با ما همراه شوید ...